Gala z rozdaniem stypendiów na lata 2023-2025

Michał Sakaluk

UWC Changshu China, '23-'25

9 sierpnia 2023

W dniu rozdania stypendiów w okolicach godziny piętnastej wszyscy uczniowie spotkali się w Liceum Artes Liberales w Warszawie - miejscu przynoszącym na myśl rozmowy rekrutacyjne sprzed pół roku, tym razem jednak bez najmniejszego stresu. Dawni stypendyści opowiedzieli swoje historie, poprzedzając tym samym kilka formalniejszych porad skierowanych najpierw do rodziców, a później do uczniów. Po zakończeniu tej części i krótkiej integracji, uczestnicy wyruszyli do Teatru Wielkiego na oficjalną galę, która była podsumowaniem obchodów 30-lecia Polish Scholarship Scheme połączonym z wręczeniem stypendiów PSS i United World Colleges Poland. Już na wejściu wyczuwalna była podniosła atmosfera. Po rejestracji grupa została skierowana do sali koncertowej na właściwą galę. Od razu język zmieniony został na angielski - po pierwsze z uwagi na międzynarodowy charakter wydarzenia, po drugie z uwagi na dostojnych gości z zagranicy, w tym JE P. Ambasador Republiki Indii w Polsce, Nagmy Mohamed Mallick czy dr Tima Greene’a, dyrektora Clifton College, partnerskiej szkoły PSS. Pierwsze przemówienie zostało wygłoszone przez Macieja Dworniaka, pierwszego stypendysty programu PSS w Dulwich College, który opowiedział o doniosłej roli, jaką odegrało i wciąż odgrywa w jego życiu stypendium, które otrzymał jako nastolatek. Zaraz po nim wysłuchano przemowy Aleksandry K. Wiśniewskiej, absolwentki UWC Adriatic i Uniwersytetu Oksfordzkiego prosto z konwoju wracającego z Ukrainy. W mowie tej uwaga została zwrócona na pomoc innym, tak przecież głęboko zakorzenioną wartość UWC. Następnie Bogumił Giertler, absolwent UWC Adriatic, prosto z Hawajów opowiedział o swoich doświadczeniach związanych z rozwojem sztucznej inteligencji z perspektywy badacza, prezentując kolejną wartość UWC - doskonałość akademicką. Cykl wypowiedzi zakończyli pani Irena Bylicka, córka prof. Pawła Czartoryskiego, opowiadając historię życia patrona TSZŚ, oraz dr Krzysztof Schulz, przewodniczący Towarzystwa, podsumowując udany rok działalności tej organizacji. Następnie rozdano stypendystom dyplomy i udano się na networking. Choć zakończyło to galę, rozpoczęło to również wspaniałą przygodę stypendystów, która będzie trwała całe życie!

Zapraszamy do obejrzenia albumu ze zdjęciami z Gali 2023: