Strona główna

O nas

Aktualności

Konkurs stypendialny

FAQ

Kontakt

Konkurs stypendialny organizowany przez Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata im. prof. Pawła Czartoryskiego


Historia programu

Polish Scholarship Scheme, znany do tej pory jako konkurs do szkół prywatnych, to program stypendialny z 30-letnią historią organizowany przez Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata im. prof. Pawła Czartoryskiego. Pierwsze stypendium zostało przyznane w 1992 roku do Dulwich College. Od tej pory do grona naszych szkół partnerskich dołączyło dodatkowych 29 szkół, a liczba ta rośnie z roku na rok. Na przestrzeni lat Towarzystwo przyznało aż 325 stypendiów do szkół prywatnych w Wielkiej Brytanii, Austrii, Niemczech i w Izraelu. W 2022 r. program przeszedł transformację i doczekał się nowej nazwy, logo i oddzielnej strony internetowej.

Stypendia w ramach Polish Scholarship Scheme pokrywają do 100% kosztów nauki, zakwaterowania oraz wyżywienia, a ich wysokość jest uzależniona od indywidualnych potrzeb finansowych kandydatów.


Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata im. prof. Pawła Czartoryskiego

Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata im. prof. Pawła Czartoryskiego jest niezależną, niedochodową organizacją pozarządową o statusie organizacji pożytku publicznego, której głównym celem jest wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego poprzez międzynarodową edukację młodzieży w duchu tolerancji, ochrony praw człowieka i aktywności społecznej.

Nasza organizacja ma charakter całkowicie społeczny i utrzymuje się wyłącznie ze składek i darowizn członków oraz sponsorów. Członkami są przede wszystkim dawni i obecni stypendyści, ich rodziny, ale też inne osoby, którym bliska jest nasza misja i które wspierają naszą działalność.

Założycielem i pierwszym przewodniczącym Towarzystwa był profesor Paweł Czartoryski, historyk, członek PAN, obecnie patron Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata.

Równolegle do Polish Scholarship Scheme Towarzystwo organizuje również program stypendialny do szkół UWC. Więcej informacji na temat tego programu można znaleźć na: https://www.pl.uwc.org

1990Pierwsze ogólnopolskie spotkanie absolwentów UWC w Józefowie koło Warszawy daje początek tradycji zjazdów absolwentów (reunion) organizowanych z reguły na początku lata. Spotkanie Komitetu Założycielskiego Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata — polskiego komitetu narodowego oraz krajowego „networku” United World Colleges.
1991Rejestracja sądowa Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata.
1992Przejęcie przez Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata roli głównego organizatora konkursu stypendialnego oraz odpowiedzialności za selekcję kandydatów do szkół UWC w Polsce. Pierwsze stypendium do Dulwich College w Wielkiej Brytanii.
1993Nawiązanie przez Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata współpracy z prywatnymi szkołami brytyjskim.
1999Umiera prof. Paweł Czartoryski, współzałożyciel oraz przewodniczący Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata.
2007Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata rozpoczyna budowę funduszu żelaznego (endowment fund), z którego w przyszłości będą współfinansowane stypendia do szkół UWC.
2012Rozdzielenie kwalifikacji do szkół UWC i szkół prywatnych.
2022Obchody 30-lecia konkursu do szkół prywatnych. Relacja z wydarzenia dostępna tutaj. Konkurs do szkół prywatnych w Wielkiej Brytanii i Austrii zmienia nazwę na Polish Scholarship Scheme.**

Polski

English

Polityka prywatności

Portal stypendysty