Konkurs stypendialny organizowany przez Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata im. prof. Pawła Czartoryskiego
Jakub Ziarko (UWC Dilijan, '22-'24), Aleksandra Uss (UWC Dilijan, '24-'26)
16 lipca 2024
16 lipca 2024
W dniach 12-14 lipca odbyła się oficjalna gala rozdania stypendiów i reunion Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata im. prof. Pawła Czartoryskiego. W tym roku absolwenci i stypendyści wraz z rodzicami przyjechali do hotelu Arche Poloneza na warszawskim Ursynowie.
Gala rozdania stypendiów odbyła się w Liceum Artes Liberales. Jesteśmy niezwykle wdzięczni dyrektorowi szkoły Marcinowi Szali (Clifton College, ’97-‘99) za udostępnienie i zaaranżowanie przestrzeni. W trakcie wydarzenia absolwenci TSZŚ wręczali tegorocznym stypendystom nagrody. A było komu! W tym roku pobiliśmy rekord, wręczając 21 stypendiów w programie Polish Scholarship Scheme oraz 7 w ramach UWC Poland. Uroczystość uświetniły inspirujące przemówienia Przewodniczącej TSZŚ Dominiki Kampy (Fyling Hall School, ’10-’12) i Pawła Urbańskiego (UWC Red Cross Nordic, ’99-’01). Częścią artystyczną zajęli się Aleksandra Wittchen (Clifton College, ’12-’14) oraz Michał Kuleta (Fyling Hall School, ’11-’13), którzy wykonali recital operowy z akompaniamentem fortepianowym.
Sobota po gali rozpoczęła się warsztatami na temat aplikacji na studia, podczas których stypendyści poszerzali swoją wiedzę o studiowaniu na zarówno zagranicznych jak i polskich uczelniach. Dodatkowo stypendyści mieli możliwość omówienia swoich esejów aplikacyjnych podczas indywidualnych rozmów z absolwentami.
Dalsza część dnia była wypełniona blokami, podczas których mieliśmy możliwość udziału w różnego rodzaju dyskusjach. Rozmawialiśmy o przyszłości Towarzystwa, swoich doświadczeniach i różnych perspektywach na zmienianie świata po zakończeniu nauki w szkołach. Przygotowywaliśmy też materiały na media społecznościowe Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata.
Poruszony został również temat adaptacji w szkołach i edukacji seksualnej na zajęciach dla nowych stypendystów. W ich trakcie przedstawione zostały zarówno podstawowe zagadnienia dotyczące różnic kulturowych, świadomości seksualnej, jak i systemów wsparcia dostępnych w szkołach. Zajęcia odbywały się w formie interaktywnych warsztatów, co umożliwiło aktywne zaangażowanie uczestników. Stypendyści otrzymali od prowadzących narzędzia, które pozwolą im na szybszą identyfikację oraz skuteczne zwalczanie krzywdzących zachowań. Warsztaty te nie tylko zwiększyły ich wiedzę, ale także wyposażyły ich w praktyczne umiejętności, które będą mogli wykorzystać w codziennym życiu szkolnym.
Resztę dnia spędziliśmy na integrowaniu się. Pierwszoroczni mieli okazję spotkać się ze sobą po raz pierwszy w tak szerokim gronie od rozmów rekrutacyjnych i poznać siebie nawzajem. Starsi stypendyści oraz absolwenci dzielili się z nimi swoimi doświadczeniami przygotowując ich do nadchodzących wyjazdów. Zakładanie i wzmacnianie więzi między nami pozwoliło poczuć multum pozytywnej energii wynikającej z przynależności do społeczności Towarzystwa.
Pod wieczór kontynuując tradycję tańczyliśmy wspólnie poloneza! Noc upłynęła na wspólnych rozmowach oraz tańcach.
Reunion jak zawsze był wydarzeniem napełniającym wszystkich radością jak i wyczekiwaniem dalszych przygód w szkołach oraz kolejnych spotkań.
Nie możemy już się doczekać spotkania świątecznego!
Zapraszamy do obejrzenia albumu ze zdjęciami z gali i reunionu: